Jak rozliczać podatki od dochodów z zagranicy?

mapa Europy

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Nic dziwnego, bowiem dochody w krajach zachodnich bywają bardzo atrakcyjne. Niestety trzeba liczyć się z koniecznością dokonania stosownych rozliczeń podatkowych. Poniżej dowiesz się, kiedy i jak rozliczyć zagraniczny dochód w Polce.

Dochód z zagranicy – jak go rozliczyć w PIT 2022?

Na samym wstępie należy wspomnieć, co jest rozumiane jako dochód zagraniczny w świetle przepisów prawa. Wbrew pozorom będzie to nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale i wszelki zarobek uzyskany na terytorium państwa obcego. Mowa tu np. o kwocie pozyskiwanej z wynajmu nieruchomości, umów kupna-sprzedaży czy wykonywania działalności gospodarczej.

Jako polski rezydent jesteś zobowiązany do rozliczenia zagranicznych dochodów w PIT. Niestety najczęściej będziesz musiał zapłacić podatek także kraju, w którym zarobkowałeś. Wówczas powstaje problem tzw. podwójnego opodatkowania. Niezależnie od tego, czy dokonujesz rozliczenia podatkowego online, czy w formie tradycyjnej, możesz skorzystać z pewnych metod, dzięki którym dokonasz opłaty tylko raz.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania od dochodów zagranicznych?

Jedną z metod, która pozwala uniknąć owego zjawiska, jest zastosowanie tzw. wyłączenia z progresją. Wówczas zarobek zagraniczny nie jest wliczany do podstawy opodatkowania w Polsce, z tym zastrzeżeniem, że wpływa on na wysokość stawki podatku od pozostałych dochodów. Z tego sposobu można skorzystać tylko wtedy, gdy Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym zarabiasz.

Istnieje również metoda proporcjonalnego odliczenia. Wówczas w pierwszej kolejności rozliczasz się w kraju zarobkowania. Następnie masz prawo do odliczenia wartości opłaconej należności od podatku, który musisz uiścić w Polsce.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu.