Jak zmienić rezydencję podatkową?

Rezydencja podatkowa to miejsce, w którym istnieje obowiązek rozliczania się z podatków dochodowych, zarówno przez osoby fizyczny, jak i prawne. Sposób określenia rezydencji podatkowej, choć określone jest przepisami prawa, niejednokrotnie przysparza wiele problemów. Świadczą o tym spory w sądach – również takie, w których przegrywają Naczelnicy Urzędów Skarbowych. Dowiedz się, jak zmienić rezydencję podatkową, by nie pozostawić miejsca do nadinterpretacji przepisów.

Rezydencja podatkowa – najważniejsze informacje

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że wystarczy spełnić jeden z dwóch poniższych warunków, by móc stwierdzić polską rezydencję podatkową:

  • pobyt na terenie RP w roku podatkowym dłuższym niż 183 dni
  • posiadanie na terytorium RP centrum interesów gospodarczych lub osobistych

Spełniając jeden z powyższych warunków (lub oba jednocześnie), zostajemy zakwalifikowanie jako polscy rezydenci podatkowi i tym samym musimy odprowadzać podatek dochodowy w Polsce.

Kraje, które podpisały Konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania swoje przepisy skarbowe muszą dostosować do zapisów właśnie tej Konwencji. Spośród wielu zapisów należy zwrócić uwagę na te, które mówią o doprecyzowaniu miejscu zamieszkania oraz o osobistych i gospodarczych powiązaniach. O ile udowodnienie, gdzie znajduje się centrum interesów gospodarczych podatnika nie przysparza wielu trudności, o tyle definicja centrum interesów osobistych nie jest jednoznaczna. W konwencji jednak znajdziemy wskazania, co należy zrobić, by skutecznie zmienić rezydencję podatkową.

Jak zmienić rezydencję podatkową? Czym jest certyfikat rezydencji podatkowej?

W Konwencji możemy przeczytać o możliwościach wykazania zmiany rezydencji podatkowej:

  • zmiana miejsca zamieszkania udokumentowana kupnem lub najmem mieszkania bądź domu
  • sprzedaż ruchomości w Polsce, przerejestrowanie samochodu
  • rozwiązanie stosunku pracy w Polsce, przeniesienie źródeł do kraju nowej rezydencji podatkowej
  • rezygnacja z życia społecznego w Polsce – rezygnacja z członkostwa w partii politycznej, organizacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, a także rezygnacja z zakładów opieki zdrowotnej w Polsce

Aby zmienić rezydencję podatkową, nie jest konieczne wyzbycie się nieruchomości – możliwe jest nawet czerpanie korzyści z tytułu ich najmu lub dzierżawy.

Wszystkie wymienione powyżej sposoby ułatwiają wykazanie zmiany rezydencji podatkowej przed polskim urzędem skarbowym. Jeśli jednak nie chcemy pozostawić najmniejszego pola do interpretacji przepisów, należy uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej w kraju, w którym mieszkamy i pracujemy. Innym, znacznie trudniejszym sposobem, jest uzyskanie obywatelstwa danego kraju.

Rezydencja podatkowa innego kraju zwalnia nas z obowiązku płacenia podatku dochodowego w Polsce i daje przywileje, z jakich korzystają obywatele kraju, w którym żyjemy – prawa do takich ulg i dodatków, jak zasiłek rodzinny czy rozliczanie się z podatków z małżonkiem. Planujesz rozliczyć się z podatku z Holandii, Niemiec czy Austrii? Skontaktuj się z nami, a rozliczymy Cię przed właściwym urzędem skarbowym.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu.