Kindergeld – jak uzyskać zasiłek rodzinny w Niemczech?

Pracujesz legalnie w Niemczech? Zastanawiasz się, czy należy Ci się zasiłek rodzinny? Kindergeld to świadczenie rodzinne przyznawane osobom, które mają dzieci i pracują na terenie Niemiec. Jak je uzyskać i jakie warunki muszą zostać spełnione? Jaka jest wysokość zasiłku w 2020 roku? Pobierasz świadczenia socjalne w Polsce (takie jak program Rodzina 500 plus) i nie wiesz się, czy możesz składać wniosek o przyznanie świadczenia Kindergeld? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o Kindergeld?

Kindergeld jest wypłacane przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse). Wysokość przyznanego świadczenia zależy od liczby posiadanych dzieci, a nie od wysokości zarobków rodziców. Zasiłek przyznaje się na dzieci do 18. roku życia. Jeżeli dziecko kontynuuje edukację (w wymiarze przynajmniej 10 godzin w ciągu tygodnia) lub nie jest w stanie podjąć zatrudnienia z powodu niepełnosprawności, istnieje możliwość przedłużenia świadczenia do 25. roku życia.

Warunkiem przyznania świadczenia jest zatrudnienie na terenie Niemiec na okres minimum 6 miesięcy – po tym czasie zyskuje się możliwość złożenia wniosku o Kindergeld. Innym warunkiem jest rozpoczęcie działalności gospodarczej na terenie Niemiec lub zameldowanie w Niemczech. Familienkasse wymaga też od wnioskodawców dokumentów, które potwierdzą nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie kraju. Więcej o rozliczaniu podatku z zagranicy przeczytasz w ostatnim wpisie na naszym blogu.

Skąd pobierać zasiłek, jeśli dzieci mieszkają w Polsce?

Istotne jest tutaj miejsce zatrudnienia każdego z rodziców i miejsce zamieszkania dzieci. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli ojciec dziecka pracuje zagranicą, a matka w Polsce, krajem, który wypłaca świadczenie rodzinne, jest kraj zamieszkania dziecka. W przypadku, kiedy ojciec wyjechał do Niemiec w celach zarobkowych, a matka dziecka nie jest zatrudniona, zasiłek jest wypłacany przez Familienkasse. W takim przypadku dzieci muszą mieszkać z jednym z rodziców w tym samym gospodarstwie domowym, a rodzice muszą być w związku małżeńskim.

Zasiłek Kindergeld a świadczenie „Rodzina 500 Plus”

Żeby ubiegać się o zasiłek rodzinny w Niemczech, konieczne będzie okazanie dokumentu zaświadczającego o prawie lub braku prawa do pobierania „500 Plus”. Nawet jeśli nie przysługuje Ci świadczenie na dzieci w Polsce, powinieneś złożyć wniosek o jego przyznanie. Jeżeli otrzymujesz Kindergeld, a masz prawo do uzyskania „500 Plus”, niemiecki zasiłek zostanie automatycznie obniżony. Nie ma znaczenia, czy wniosek o świadczenie w Polsce został złożony czy nie – wysokość Kindergeld zostanie zmniejszona o około 120 euro.

Kindergeld 2020 – ile wynosi?

Od lipca 2019 roku rodzice mogą ubiegać się o wypłatę świadczenia Kindergeld w wysokości:

  • 204 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko
  • 210 euro miesięcznie na trzecie dziecko
  • 235 euro miesięcznie na każde kolejne dziecko

Od 1 stycznia 2021 roku ma mieć miejsce podwyżka o 15 euro. Jeżeli dochody rodzica nie przekraczają 900 euro na miesiąc, można ubiegać się też o dodatek do świadczenia – Kinderzuschlag.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zasiłku rodzinnym Kindergeld lub rozliczaniu podatku z Niemiec? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci w uzyskaniu świadczenia.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu.