Rozliczenie podatku z zagranicy – komu należy się zwrot podatku?

Coraz więcej Polaków podejmuje pracę za granicą.  Jedni decydują się na przeprowadzkę i zmianę pracy na stałe, a inni wyjeżdżają tylko sezonowo. Powody mogą być różne – potrzeba większego zastrzyku pieniędzy, nauka języka czy rozwój kariery. Znalezienie zatrudnienia w Niemczech, Belgii, Holandii czy Austrii nie jest trudne. Sprawa komplikuje się, kiedy przychodzi czas na rozliczenie dochodu z zagranicy w Polsce.

Wielu Polaków wciąż nie ma świadomości, że może odzyskać nadpłacony poza granicami państwa podatek. Podejmując pracę w innym kraju, możemy liczyć na wiele przywilejów, które przysługują imigrantom. Jak wykorzystać możliwość ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy? Komu należy się zwrot?

Podatek z zagranicy – komu przysługuje zwrot podatku?

Każda osoba, która była legalnie zatrudniona poza granicami kraju, powinna pamiętać o rozliczeniu podatku z zagranicy. Prawo do ubiegania się o zwrot podatku przysługuje wszystkim, którym zagraniczny pracodawca potrącał składki na podatek dochodowy. Wysokość kwoty zwrotu jest zależna od uzyskanego dochodu i pobranego przez firmę podatku i w każdym przypadku będzie inna.

Nadpłata zazwyczaj dotyczy pracowników wyjeżdżających do pracy na krótki okres, do pracy sezonowej. A to dlatego, że ich roczny dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Na zwrot mogą też liczyć osoby, które korzystają z prawa do różnych ulg podatkowych.

Jeżeli nie złożymy wniosku o zwrot i nie rozliczymy podatku z zagranicy, należne nam środki pozostaną w skarbie państwa.

Rozliczenie podatku z Austrii, Belgii, Holandii i Niemiec

O zwrot podatku z Austrii można ubiegać się w ciągu 5 lat od zakończenia pracy. Jeżeli dochód nie przekroczył 10 tysięcy euro, istnieje możliwość uzyskania całości kwoty zapłaconego podatku. Do rozliczenia niezbędny będzie dokument Lohnzettel wystawiony przez pracodawcę z Austrii.

W przypadku rozliczenia podatku w Belgii okres, w którym możemy ubiegać się o zwrot, wynosi 3 lata od zakończenia pracy. Każdy, kto podjął pracę w tym kraju, ma obowiązek rozliczyć się z podatku. Do wypełnienia wniosku potrzebna będzie m.in. belgijska karta podatkowa.

Sytuacja wygląda podobnie w Holandii, gdzie do rozliczenia niezbędna jest karta podatkowa Jaropgave. Holenderskie prawo zezwala na ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku w ciągu 5 lat od zakończenia pracy. W Niemczech ten okres wynosi 4 lata.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dokumentach potrzebnych do rozliczenia podatku z zagranicy? Skontaktuj się z nami – zajmiemy się komunikacją z urzędem podatkowym i z pracodawcą i pomożemy Ci wypełnić formularz rozliczeniowy.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu.