Rozliczenie dochodów z Niemiec – co się zmieniło w 2021 roku?

Osoby pracujące w Niemczech i rozliczające się z podatku dochodowego u naszego zachodniego sąsiada, co roku mogą liczyć na ulgi, dzięki którym zwrot podatku z Niemiec znacząca zasila domowy budżet. Przepisy, które w Niemczech są dla podatników bardzo łaskawe, zmieniają się systematycznie – ulgi dostosowywane są do aktualnej sytuacji ekonomicznej kraju. Dowiedz się, jak w 2021 roku zmieniło się rozliczenie dochodów z Niemiec.

Podatek dochodowy w Niemczech a kwota wolna od podatku – zmiany w 2021 roku

Kwota wolna od podatku jest rodzajem ulgi, z którego mogą korzystać wszyscy pracujący. W Niemczech wysokość kwoty wolnej od podatku uzależniony jest od stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej:

  • kwota wolna od podatku dla singli – 9744 eu, o 336 eu więcej niż w 2020 roku
  • kwota wolna od podatku dla małżeństw – 19488 eu, o 672 eu więcej niż w 2020 roku
  • kwota wolna od podatku dla dzieci, ulga Kinderfreibetrag – 5460 eu, więcej o 288 eu

Rozliczenie dochodów z Niemiec – ulgi i zasiłki dla dzieci

W Niemczech rodzice wspierani są przez państwo poprzez dwa rodzaje świadczeń:

  • Kinderfreibetrag – rodzice mogą odliczać z tytułu minimum socjalnego 5460 eu i 2928 eu z tytułu kosztów związanych z wychowaniem i wykształceniem dziecka, co daje łączną kwotę 8388 eu na dziecko rocznie
  • Kindergeld – zasiłek rodzinny płacony jest co miesiąc, a jego wysokość różni się, w zależności od liczby posiadanych dzieci; w 2021 roku dla rodzin z jednym dzieckiem wynosi 219 eu (2628 eu na rok), z dwójką dzieci 438 eu (5256 eu na rok), z trójką dzieci 663 eu (7956 eu na rok), z czwórką dzieci 913 eu (10956 eu na rok)

Rodzice muszą jednak wybrać, z którego świadczenia chcą korzystać – mogą korzystać albo z Kindergeld, albo z Kinderfreibetrag, nigdy z obu świadczeń jednocześnie. Często przy rozliczeniu dochodów z Niemiec, niemiecki fiskus sam dobiera korzystniejszą formę świadczenia dla danej rodziny. Jednocześnie należy pamiętać, że zasiłek rodzinny (Kindergeld) wypłacany jest jednemu z rodziców. Kinderfreibetrag odliczany jest w pełnej kwocie przy wspólnym rozliczeniu z małżonkiem, a przy osobnym rozliczeniu dochodów z Niemiec kwota wolna od podatku dzielona jest na pół.

O zasiłek rodzinny (Kindergeld) należy wystąpić z wnioskiem, który w większości przypadków rozpatrywany jest pozytywnie. Z odmową udzielenia Kindergeld muszą liczyć się osoby, które nie są rezydentami podatkowymi w Niemczech (nie mają statusu podatnika o nieograniczonym obowiązku opodatkowania), osoby, które po zmianie swojej sytuacji życiowej, zawodowej nie poinformowały urzędu w przeciągu 30 dni (zmiana miejsca zamieszkania, utrata pracy, zmiana pracy, zmiana stanu cywilnego) oraz osoby, które uchylały się od odpowiedzi na pismo od Familienkasse. Pismo o aktualnej sytuacji rodzinnej wysyłane jest co roku do każdego, kto pobiera Kindergeld, celem aktualizacji informacji w bazie danych. Na odpowiedź na ankietę rodzice mają 8 tygodni, a brak odpowiedzi grozi nie tylko utratą prawa do Kindergeld, ale także koniecznością zwrotu otrzymanych pieniędzy za okres, o którym urząd nie ma aktualnych danych. Aby móc otrzymać Kindergeld, należy więc mieć status podatnika o nieograniczonym opodatkowaniu, na bieżąco uaktualniać dane w urzędzie oraz odpisywać na pisma Familienkasse. Osoby, które pobierają Kindergeld muszą także pamiętać o poinformowaniu urzędu o utracie prawa do zasiłku – brak takiej informacji często skutkuje przyznaniem dotkliwej kary finansowej.

Rozliczenie dochodów z Niemiec w Polsce – koszty uzyskania przychodu

W Niemczech możemy uzyskać także zwrot kosztów uzyskania przychodów – zwrócone mogą nam zostać środki za dojazdy do pracy (w 2021 roku to aż 35 eurocentów za każdy kilometr), za odzież roboczą, za materiały szkoleniowe potrzebne do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W 2021 roku wprowadzono także nowość – ryczałt za pracę zdalną. Świadczenie to wynosi 5 eu za dzień pracy zdalnej, nie może jednak przekraczać 600 eu za rok. Ponadto w 2021 roku wzrosła także płaca minimalna w Niemczech z 9,30 do 9,60 eu za godzinę.

Rozliczenie dochodów z Niemiec możliwe jest dzięki złożeniu deklaracji podatkowej do 31 lipca. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku w Finanzamt, skontaktuj się z nami.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu.