Zwrot podatku z Belgii

Każdy, kto legalnie pracował z Belgii, ma obowiązek rozliczyć się z podatku dochodowego, który odprowadzany był przez jego pracodawcę. Dowiedz się, jak wyglądają procedury w Belgii – jak rozliczyć podatek z belgijskim urzędem podatkowym i kto może liczyć na zwrot podatku z Belgii?

Rozliczenie podatku z Belgii – jak wyglądają procedury?

Procedury związane z rozliczeniem podatku z Belgii rozpoczynają się jesienią. Do końca października powinniśmy otrzymać formularz rozliczeniowy za poprzedni rok podatkowy, który trzeba uzupełnić i odesłać do urzędu najpóźniej do końca roku. Do wypełnienia tego formularza potrzebne są informacje zawarte w Loonfiche, karcie podatkowej, którą otrzymujemy od pracodawcy za poprzedni rok podatkowy najpóźniej do końca kwietnia. Kartę podatkową może zastąpić nam roczne zestawienie płacowe lub paski płacowe z całego roku.

Nierezydenci, czyli osoby, które nie są zameldowane w Belgii, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali się na terenie tego kraju, muszą zawnioskować do urzędu o przysłanie formularza rozliczeniowego. W następnych latach formularz powinien przychodzić automatycznie.

Zwrot podatku z Belgii – za co możemy otrzymać ulgi?

Każdy belgijski podatnik, który jest w związku małżeńskim, ma obowiązek rozliczyć się z podatku dochodowego wspólnie z małżonkiem. Ten obowiązek wynika z polityki prorodzinnej Belgii – rozliczając się wspólnie z małżonkiem mamy szansę uzyskać większy zwrot podatku. Co ciekawe, wspólne rozliczenie możliwe jest również w przypadku dwóch osób mieszkających ze sobą, które podpisały oficjalną umowę o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa. Dodatkowo osoby pracujące w Belgii mogą liczyć na ulgi na niepełnoletnie dzieci, niepełnosprawnego współmałżonka i niepełnosprawne dziecko.

Do rozliczenia podatku z Belgii będziemy potrzebowali:

  • Loonfiche – karta podatkowa
  • wypełniony formularz podatkowy
  • kopia dowodu osobistego lub paszportu
  • zaświadczenie EU/EWR wystawione w polskim urzędzie na podstawie rozliczenia PIT36 ZG
  • zaświadczenie z banku o posiadaniu rachunku

Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, do deklaracji należy dołączyć kopię dokumentu tożsamości współmałżonka, a zeznanie podatkowe musi być opatrzone podpisem obojga małżonków. Na zwrot podatku, jeśli będzie nam on przysługiwał, będziemy czekać od 2 do 6 miesięcy.

Naszym klientom pomagamy w rozliczeniach podatku z Belgii – pomagamy w kompletowaniu dokumentacji, kontaktujemy się z belgijskimi urzędami i w razie potrzeby z belgijskimi pracodawcami. Powierzając nam swoje rozliczenie podatkowe, oszczędzasz czas i zyskujesz gwarancję, że rozliczenie z belgijskim fiskusem przebiegnie bez przeszkód i w możliwie najkrótszym czasie.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu.