Zwrot podatku z Niemiec

Pracodawcy w Niemczech, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, od każdego pracownika odprowadzają zaliczkę na rzecz podatku dochodowego. Pracownik rozliczając się z urzędem skarbowym może uzyskać zwrot podatku – pamiętać jednak należy, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy podatkowe. Dowiedz się, jak rozliczyć się z podatku dochodowego i jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec.

Ograniczone i nieograniczone rozliczenie podatku z Niemiec

W Niemczech obowiązują dwa sposoby rozliczania się z urzędem podatkowym:

 • ograniczone rozliczenie podatku z Niemiec – dotyczy osób, które w danym roku podatkowym przepracowały mniej niż 183 dni, a suma opodatkowanych przychodów w Niemczech nie może być większa niż 90% ogólnych przychodów
 • nieograniczone rozliczenie podatku z Niemiec – dotyczy osób pracujących w Niemczech 183 dni lub dłużej. Ta forma rozliczania się z podatku dochodowego w Niemczech jest znacznie korzystniejsza, ponieważ podatnik może korzystać z ulg, rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub pobierać zasiłek dla dzieci

Do rozliczenia się z urzędem podatkowym w Niemczech potrzebne są następujące dokumenty:

 • Lohnsteuerbescheinigun – zaświadczenie o zarobkach otrzymujemy od każdego pracodawcy osobno. Jeśli nie posiadamy zaświadczenia, wystarczy, że przedstawimy dwa najbardziej aktualne odcinki z wypłaty
 • zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce i innych krajach. Zaświadczenie otrzymujemy po złożeniu deklaracji PIT36 z załącznikiem ZG we właściwym urzędzie skarbowym w Polsce
 • kopia dowodu osobistego lub paszportu

Ponadto, jeśli chcemy uzyskać ulgi z tytułu poniesionych kosztów utrzymania, dojazdów do pracy, należy przedstawić umowę najmu mieszkania, rachunki za media, bilety za dojazdy do pracy oraz na podróże do Polski.

Zwrot podatku z Niemiec – jakie ulgi przysługują Polakom w Niemczech?

Osoby, które w Niemczech w danym roku podatkowym przepracowały 183 dni lub więcej, mogą liczyć na duże ulgi, dzięki którym zwrot podatku z Niemiec może być dość wysoki. Aby przysługiwały nam poszczególne ulgi, koszty, które chcemy odliczyć, muszą przekraczać 1000 euro.

Do najczęstszych ulg, z których korzystają wszystkie osoby pracujące w Niemczech, zalicza się koszt dojazdów do pracy i koszt utrzymania (wynajmu mieszkania). Ponadto każdy, kogo dotyczy nieograniczone rozliczenie dochodu z Niemiec, może rozliczać się wraz ze współmałżonkiem, co jest szczególnie opłacalne w przypadku, gdy drugi małżonek zarabia znacznie mniej. Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest możliwe również wtedy, gdy drugi małżonek nie pracował i nie przebywał na terenie Niemiec.

W Niemczech nie można od podatku dochodowego odliczyć ulgi na dziecko. Można jednak od państwa utrzymywać zasiłek na dziecko (Kindergeld). Zasiłek na dziecko można otrzymać do momentu aż dziecko skończy 18 rok życia lub 25 rok życia pod warunkiem, że dziecko nie podejmuje żadnej pracy zarobkowej. Aby uzyskać Kindergeld należy złożyć odpowiedni wniosek, jednocześnie pamiętając, że w urzędzie trzeba zgłosić wyjazd z Niemiec, by zasiłek przestał być wysyłany. Za niedopilnowanie tego obowiązku mogą zostać nałożone wysokie kary finansowe.

Rozliczenie podatku z Niemiec – kogo obowiązuje?

Obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec dotyczy wszystkich, którzy:

 • mają nadany Steuernummer (numer identyfikacji podatkowej)
 • mają przyznany Steuerfreibetrag
 • mają przyznaną 3 lub 6 klasę podatkową
 • mają zarejestrowaną działalność w Niemczech
 • pobierają świadczenia w Niemczech
 • są emerytami lub rencistami

Ostateczny termin składania zeznań podatkowych może się zmieniać, dlatego należy na bieżąco śledzić obowiązującą datę za dany rok podatkowy. Przepisy nie regulują, ile czasu urzędy mają na rozpatrzenie wniosków, najczęściej zwrot podatku z Niemiec następuje do 6 miesięcy od złożenia deklaracji podatkowej, pod warunkiem, że była ona złożona w sposób poprawny. W Niemczech możemy rozliczać się za 4 lata wstecz, ale niezłożenie deklaracji w wymaganym terminie, jeśli mamy obowiązek rozliczania się z niemieckim fiskusem, może wiązać się z ponagleniem, którego zignorowanie grozi dużą karą finansową. Ponadto urząd może wezwać do złożenia deklaracji osoby, które nie mają takiego obowiązku – wówczas rozliczenie się z podatku dochodowego jest obligatoryjne.

Jeśli masz wątpliwości, jak rozliczyć się z podatku z Niemiec, jakie ulgi Ci przysługują lub chcesz zaoszczędzić czas potrzebny na dopełnienie formalności, skontaktuj się z nami – pomożemy w rozliczeniu i uzyskaniu zwrotu podatku z Niemiec, skontaktujemy się w Twoim imieniu z Finanzamt (urzędem podatkowym), a w razie potrzeby z Twoim pracodawcą. Poprawnie i szybko złożona deklaracja podatkowa przyspieszy zwrot podatku, a Ty odzyskasz swoje pieniądze w możliwie najkrótszym czasie.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę stronę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie na Twoim urządzeniu.